Yaltes, Rockwell Automation’dan Logix temelli donanım ve yazılım bileşenlerini tercih etti

Yaltes, gemi sistem geliştirmesini kökten değiştirmek için kalitesi kanıtlanmış endüstriyel donanımlar ve SCADA yazılımını kullanıyor.

Yaltes gemiler için geliştirdiği entegre platform yönetim sistemleri için ağ ve kontrol mimarisi seçiminde çok yenilikçi bir karar aldı. Bu kararı alırken odak noktaları ise açıklık, ölçeklendirilebilirlik, esneklik ve maliyet etkinliğiydi. Denizcilik sektörüne özel tasarlanmış yerleşik çözümlerdense endüstriyel ortamlarda kullanılan bir kontrol sistem mimarisini – Rockwell Automation’dan Logix temelli donanım ve yazılım bileşenlerini – tercih etti. Logix-temelli çözümler fiyat, performans, yedek parça, esneklik ve ölçeklendirilebilirlik açısından çok daha cazip tekliflerle geliyor.

Yaltes gemi sistemlerinin kontrol ürün ve çözümlerini tasarlar, geliştirir ve inşa eder. Ürün yelpazesi gücünü savunma ve denizcilik uygulamalarındaki uzmanlığı, yetkinlikleri ve stratejik ortaklıklarından alır ve çözümleri ise her müşterinin ihtiyaçlarına uygun hale getirilir.

Yaltes gemiler için geliştirdiği entegre platform yönetim sistemleri için ağ ve kontrol mimarisi seçiminde çok yenilikçi bir karar aldı. Bu kararı alırken odak noktaları ise açıklık, ölçeklendirilebilirlik, esneklik ve maliyet etkinliğiydi. Denizcilik sektörüne özel tasarlanmış yerleşik çözümlerdense endüstriyel ortamlarda kullanılan bir kontrol sistem mimarisini – Rockwell Automation’dan Logix temelli donanım ve yazılım bileşenlerini – tercih etti.

Deniz taktik ve muharebe bilgi sistemleri, ağ ve siber güvenlik çözümleri, entegre platform yönetimi, navigasyon ve köprü sistemleri, yangın kontrol sistemleri, denizcilik/sahil izleme sistemleri ve elektronik çizelge gösterge ve bilgi sistemleri (ECDIS/WECDIS) bu çözümlere dahildir.

Teknolojiyi kullanan platformlar:

 • Çok çeşitli savaş gemileri
 • Hidrografik gemiler
 • Römorkörler ve
 • Lojistik destek gemileri

Her kendine özgü proje Yaltes’in kurulum denetimi, sistem entegrasyonu, liman kabulü ve deneme seferlerinden faydalanır.

Zorluk:

Birçok açıdan incelendiğinde Yaltes ve denizcilik müşterileri kontrol çözümlerine yönelik talepleri açısından bakıldığında endüstriyel müşterilerden hiç farklı değil. Tabii ki herhangi bir imalat veya proses ortamında olduğu gibi gemi sistemlerine de eklenti yaparken maliyetler, entegrasyon, ölçülebilirlik, dayanıklılık, yedekleme ve esneklik de çok önemlidir.

Gemi bileşen ve sistemlerinin çoğu farklı üçüncü partiler tarafından tedarik edildiği için entegrasyon çok önemli bir etken. Aynı zamanda tüm veri yollarını birbirine bağlayabilen ve bu verileri faliyet kumandalarına geri taşıyabilen tek bir kontrol çözümü şarttır.

Çözüm:

Yaltes Program Direktörü Bülent Hamzaoğlu, “Rockwell Automation çözümlerinden birini kullanma kararımız ardında iki sebep var. İlk olarak birkaç yıl önce Hollandalı bir şirketle birlikte çalışırken sundukları yetkinlikleri gördük. Bu deneyimlerden ders çıkararak Türk Deniz Kuvvetleri’nde kullanılmak üzere benzer sistemler geliştirme kararı aldık. İkincisi bu çok rekabetçi bir pazar ve denizcilik uygulamalarının özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen açık ve esnek endüstriyel bir çözüm kullanmak bizi ve geliştirdiğimiz sistemleri çok daha uygun maliyetli hale getiriyor” diye konuştu.

Uygun maliyet siparişle yapılan ‘kara kutu’nun kaldırılmasından kaynaklanıyor. Ticari raf ürünleri kullanarak Yaltes aynı yetkinlikte kontrol çözümlerini daha uygun maliyetlerde tasarlayıp inşa edebiliyor.

Şirket kendi Entegre Platform Yönetim Sistemi’ni yaratmak için Rockwell Automation’dan bir donanım ve yazılım bileşenleri kombinasyonu kullanıyor. Kontol aygıtı seviyesinde, uygulamanın büyüklüğüne göre Allen-Bradley® ControlLogix® vevya CompactLogix™ kontrol aygıtları kullanılır. Bunlar yazılım programlama için FactoryTalk® View SE (Site Versiyonu) SCADA ve Rockwell Software® Studio 5000® ağ teşhis aygıtlarıyla birlikte çalışır.

RSLinx® iletişim platformu da ağ tarama ve konfigürasyonu ve ağ aygıtlarını tanılama amacıyla kullanılmaktadır.

“Farklı gemi sistemlerini arayüzlemek ve münferit veya seri iletişim kanalları kullanmak için Rockwell Automation SCADA paketinin ve PLC’lerin gücünü kullanıyoruz” diye aktaran Hamzaoğlu “Farklı iletişim sistemleri kullanan sistemlere uyarlayabiliyoruz fakat standart endüstri protokollerini tatbik etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden Rockwell Automation ürünlerini sistemimize uyacak şekilde uyarlıyoruz çünkü sistemimiz sadece Allen-Bradley bileşenlerinden oluşmuyor. Ayrıca müşterinin ihtiyacına göre insan makine arayüz çözümleri de tasarlayabiliyoruz ve bu aşamada kullanıcıların bir denizcilik değil de bir endüstriyel uygulaması kullandıklarını söyleyebilmek imkansız” değerlendirmesini yaptı.

Entegre Platform Yönetim Sistemi FactoryTalk SCADA çözümüyle arayüzlenebilen birçok gemi fonksiyonunu yönetmek için Yaltes tarafından geliştirildi. Bu fonksiyonlar şöyle:

 • Kapı & Bent kapağı kontrolü
 • Sevk gücü kontrolü
 • Elektrik yönetimi ve jeneratörler
 • Havalandırma
 • Elektrik dağıtım
 • Tatlı su, deniz suyu, tuvaletler ve pissu
 • Yangınla mücadele & hasar tespit
 • CCTV (harici & dahili)
 • Gemide eğitim ve
 • İlerki adımlarda diğer gemi sistemleriyle entegrasyon

Entegre Platform Yönetim Sistemi 100 Mbps Ethernet temelli veri ağında ve 1*Gbps fiber optik omurga üzerinde herhangi bir girdi çıktı sayım sınırı olmadan çalışır ve Rockwell Automation mimarisi sayesinde bağlantı veya OPC köprüsü gerektirmez. Tipik bir kurulum için gemi genelinde kabinlere dağıtılmış 10 ila 12 Logix kontrol aygıtı yeterli olur.

Sonuçlar:

Hamzaoğlu ticari hazır kontrol mimarilerini kullanarak müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan etkileyici modüler ve ölçeklendirilebilir bir çözüm geliştirdiklerini belirterek “Uygumalaya bağlı olarak kullanılan farklı ekran büyüklüklerine göre (19” – 32”) farklı sistemler, kumanda kolları ve iztopu operasyonları için kullanım kolaylığı ve esneklik sağlamak amacıyla farklı yansıtma ekranları sağlayabiliyoruz. Ve tüm bunlar MIL-STD 810 ve MIL-STD 461 standartlarına veya IEC 60945 standartlarına uyumlu olacak şekilde tasarlandı” diye konuştu.

Müşterilerinin çoklu otomasyon sistemleri için daha fazla emniyet ve güvenlik sağladıklarını aktaran Hamzaoğlu, ayrıca en kritik gemi fonksiyonlarını tamamen otomatize ederek işgücü ihtiyacını da azaltabileceklerini belirtti. “Rockwell Automation’dan eğitimler aldık ve bu eğitimi denizcilik sistemlerine olan talep konusundaki know-how’ımızla birleştirerek müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam karşılayan çözümler yaratmakta kullanmalıyız” diye konuşan Hamzaoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk Rockwell Automation temelli sistemimiz 2010 yılında kuruldu ve o günden bugüne herhangi bir tamir gerektiren durumla karşılaşmadık, sistem kusursuz çalışıyor. Kullandığımız Rockwell Automation ekipmanları hem çok sağlam ve en yüksek kalitede hem de şimdiye kadar denizcilik uygulamalarına uyarlarken herhangi bir sorun yaşamadık. Mühendislerimiz hem ticari hem de teknik tartışmalar konusunda Türkiye’deki Rockwell Automation mevkidaşlarıyla birlikte çalışmaktan hayli memnun. Ne zaman bir sorun yaşasak Rockwell Automation mühendisleri ya çözüm için yardımcı oldu ya da çözümü gösterecek doğru kişilere işaret etti. Her zaman iletişim halindeler ve mühendislik projelerimiz için ihtiyacımız olan herşeyi alabiliyoruz.”

Zorluk

Yaltes daha rekabetçi olmaya ihtiyaç duyuyordu ama denizcilik kontrol sistemleri geliştirirken ucuza kaçmak istemedi.

Çözümler:

Aşağıdaki bileşenleri içeren bir Rockwell Automation çözümü kuruldu:

 • Allen-Bradley ControlLogix programlanabilir otomasyon kumanda aygıtları
 • Allen-Bradley ControlLogix programlanabilir otomasyon kumanda aygıtları
 • FactoryTalk View SE (Site Versiyonu) SCADA
 • Rockwell Software Studio 5000 yazılımı
 • RSLinx iletişim yazılımı

Sonuçlar:

 • Açık, ölçeklendirilebilir platform
 • Denizcilik ihtiyaçlarına kolayca adapte edilir
 • Diğer ‘kara kutu’ denizcilik kontrol sistemlerine göre daha uygun fiyat
 • Üçüncü parti ağ ve aygıtlarıyla daha kolay entegrasyon
 • Daha yüksek emniyet ve artırılmış güvenlik
 • Tam otomatik gemi fonksiyonları sayesinde daha az işgücü ihtiyacı

Allen-Bradley, ControlLogix, CompactLogix, FactoryTalk, Rockwell Automation, Rockwell Software, RSLinx ve Studio 5000 Rockwell Automation, Inc.’in tescilli markalarıdır.

Rockwell Automation’a ait olmayan markaların her biri ait olduğu şirketin mülküdür.

Kategoriler
Genel

Dikkat Çeken Haberler