Uygulama endüstriyel firmaların işçi üretkenliğini attırmalarının önündeki engelleri kaldırmaktadır

Üretim biriminde bir aksaklık olduğunda, takım arkadaşlarına ulaşılması ve keşif yapılması için vakit yoktur. Günümüzde pek çok endüstriyel operasyonda, çalışanlar arızaya bağlı aksaklıklar sırasında sunucuya bağlanmakla, veri kaynakları ve...

Üretim biriminde bir aksaklık olduğunda, takım arkadaşlarına ulaşılması ve keşif yapılması için vakit yoktur. Günümüzde pek çok endüstriyel operasyonda, çalışanlar arızaya bağlı aksaklıklar sırasında sunucuya bağlanmakla, veri kaynakları ve aygıtlar arasında gidip gelmekle, bilgi portalları arasında koşuşturmakla ve ortaya çıkan problem özelinde yetkinliği olan personeli arayıp bulmaya çalışmakla zaman kaybetmektedirler. Görüntüleme ve işbirliğine yardımcı bilgi sistemlerinin, araç ve hangi cihazı tercih ederlerse o cihazdan ulaşabilecekleri çözüm gereçlerinin bulunmaması, bu sürenin katlanarak artmasına neden olur.

Bugün Rockwell Automation, Android ve iOS akıllı telefonlara yönelik FactoryTalk TeamONE uygulamasını piyasaya sürdüğünü duyurdu. Şirketin, çalışanların daha iyi kararlar verebilmelerini amaçlayan genişletilmiş bilgi çözümleri stratejisinin bir parçası olarak, uygulama; dijitale geçişleri sırasında üreticilerin benimsediği teknolojiye sorunsuzca geçebilmelerini sağlar. Onlara bilgi paylaşımı ve işbirliği yapma imkanı sağlayan bu uygulama, takım üretkenliğini artırmakta ve üretime dair sorun tespit verilerini gerçek zamanlı olarak görüntülemekte, ayrıca makine alarmlarıyla ve sorun giderme gereçleriyle etkileşimli olarak çalışmaktadır. FactoryTalk TeamONE yeni uygulama platformu onarıma giden süreyi (MTTR) kısaltmak için tasarlanmıştır.

Duruma ve aygıta dair anında denilebilecek hızda veri sağlaması sayesinde; üretim birimi, mühendislik ve IT çalışanları sorunları çözmek üzere hızlı bir şekilde bir araya gelebilmektedirler. Akıllı telefonları üzerinden, çalışanlar FactoryTalk TeamONE uygulaması ile doğrudan doğruya Allen-Bradley PowerFlex sürücüleri gibi aygıtlardan gelen verileri veya herhangi EtherNet/IP aygıtının üst düzey sağlık durumunu görebilirler. Bilgi, uygulamanın iş birliği ve sorun giderme modülleri üzerinden, diğer güvenilir takım arkadaşlarıyla birlikte arama yapılabilir özelliktedir.  Sorunlar çözüldüğünde, öğrenilen şeyler bayraklarla işaretlenebilir, kaydedilebilir ve sonraki sefer ortaya çıkacak durumlarda arama yapılabilir.

Rockwell Automation Integrated Architecture Mobility Lideri Kyle Reissner; “Endüstriyel kuruluşlar çoğu zaman makine verilerini görebilmek için kayda değer sermaye yatırımları yaparlar ve bunun üretkenlik artışı olarak geri dönüşünü görmeleri yıllar sürebilir. FactoryTalk TeamONE uygulaması ise takımların uygulamayı indirip bir takım oluşturabilecekleri ve kendi bilgilerini aygıt verileriyle birlikte kullanabilecekleri yeni, sorunsuz bir paradigmaya sahip bir üretkenliği artırma çözümü sunuyor. Uygulama takımların sunucular kurmalarını, OPC sunucuları gibi önceden mevcut altyapılara sahip olmalarını yahut modülleri kullanabilmeleri için otomasyon aygıt ve ekipmanlarını buluta bağlamalarını gerektirmiyor” dedi.

The FactoryTalk TeamONE uygulaması bir akıllı ağ kesişim noktası gibi görev yapıyor. Uygulamanın aygıt modülleri bir sunucuya bağlanan bir istemci aygıt gibi hareket etmek yerine, verilerin gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmesi için ağ üzerindeki aygıtlarla doğrudan doğruya iletişim kuruyor . Güvenli bulut erişimi mevcut olan durumlarda ise, modüller güvenilen takım üyeleriyle senkronize oluyor.

“FactoryTalk TeamONE Free Edition” olarak bilinen ilk sürüm, 8 modülden oluşmakta olup hizmete sunulmuştur: Incident (vaka), Device Health (aygıt sağlığı), Teamboard (takım panosu), Knowledgebase (bilgi tabanı), Connect, Pinboard (bağlantı panosu) ve Chat (sohbet), Connect (bağlantı) ve Trend. Google Play’den veya Apple uygulama mağazasından indirilebilir. Gelecekte, “FactoryTalk TeamONE Standard Edition” 2017 yılında senelik kullanıcı bazlı üyelik sistemi dahilinde hizmete sunulacaktır. Ek bir alarm modülü, çoklu takım girişleri ve müşteri geri bildirimleri derlendikçe eklenecek olan ilave birtakım özellikler sağlanacak. Bazı takımların ücretli bazı takımların ücretsiz üyelik kapsamında katılıyor olmaları işbirliğinin sorunsuz işleyişine engel teşkil etmemektedir.

Kyle Reissner; “Biz FactoryTalk TeamONE ‘ı; otomasyon merkezli veri ve takım iş birliği olanaklarını bir araya getirerek, yalnızca endüstriyel çalışan verimliliğini artırmaya odaklı ilk yazılım olarak görüyoruz. Sıklıkla güncellemeyi planladığımız heyecan verici, yeniliklere açık bir alan. Aslında, hali hazırda gelecekteki modülleri, bunların FactoryTalk Analytics uygulamalarına entegrasyonunu planlamaya ve içeriğe katkıda bulunmaya başladık bile” dedi.

Uygulama Eylül 2016’dan bu yana 500’ü aşkın müşteriyle ön izlemeye tabi tutuldu. Söz konusu uygulama, daha önceleri “Project Stanton” olarak bilinen iddialı bir startup takımıyla ve Microsoft ile yakın çalışmalar içerisinde geliştirilmiştir.

Uygulamayı indirmek şu anda ücretsiz. Artık iTunes ve Google Play uygulama mağazalarını ziyaret ederek “FactoryTalk TeamOne Free Edition” uygulamasını indirebilirsiniz.

Kategoriler
Genel

Dikkat Çeken Haberler