Connect with us

Tasarım yapmak, çok üretmekten değerli

Genel

Tasarım yapmak, çok üretmekten değerli


Türkiye’nin ihracatında önemli bir yere sahip olan tekstil sektörü tasarım ve moda konusunu masaya yatırdı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) işbirliği ile gerçekleştirilen “Türkiye İhracatla Yükseliyor Seminerleri”nin ilkinde bir araya gelen iş ve moda dünyası temsilcileri tasarım konusunda önemli açıklamalar yaptı.

İsmail Gülle : “Tasarımı tabana yayacağız”

Modacı Hakan Akkaya’nın moderatörlüğünde düzenlenen seminerde konuşan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, tekstil sektörünün Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Tekstil sektörünün Türkiye’de cari açığın kapatılmasında öncü olduğunu dile getiren Gülle, “Sektörümüz net cari fazla veren bir sektör. 2000-2017 yılları arasında 200 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Dünyada en büyük 7’nci, Avrupa Birliği’nin en büyük 2’nci tedarikçisiyiz. Hedefimiz 2023 yılında 20 milyar dolar ihracatla ilk 3’e girmek” dedi.
Geçmişte üretmenin ön planda olduğunu artık tasarımın öne çıktığını ifade eden Gülle şunları söyledi:
“Türkiye’de üretimin yanı sıra tasarım konusunda çok yol alındı. Tasarım büyük firmaların kültürü haline geldi. Bunun tabana yani KOBİ’lere yayılması gerekiyor. KOBİ’lerimiz tasarım konusuna daha fazla önem vermeli. Bu konuyu İTHİB olarak kendimize görev addettik. Tasarımın tabana yayılması için var gücümüzle çalışacağız.”

Genç tasarımcıların cesaret bulması ve gelişmesi için uluslararası arenaya çıkması gerektiğini kaydeden Gülle, bu konuya katkı sağlamak için kumaş ve tasarım yarışması düzenlediklerini belirtti. Gülle, “Geçmişe göre yarışmaya katılan gençlerin sayısında önemli artış var. Bu konuya desteğimiz sürecek” dedi.

Süleyman Orakçıoğlu : “Her işi yapmayın, bir konuda ihtisaslaşın”


Seminerde konuşan ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, her işi yapmak yerine bir konuda ihtisaslaşmak gerektiğini söyledi. Orakçıoğlu, iş yapılacak ülkenin siyasi atmosfer ve ikliminin yanı sıra ürünlerin kumaş ve malzemesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Orakçıoğlu, “73 ülkede 160 mağazamız bulunuyor. Kısa sürede yeni mağazalar açacağız. Ürünlerimizin yüzde 80’i yerli kumaş. Bu Türk tekstil sektörünün geldiği noktayı çok iyi gösteriyor. İngilizlerin bir sözü var, ‘Araplara kum, Türklere lokum satamazsanız tüccar olamazsınız. Yaptığınız işte tüccarlık önemli. Her şeyi yapmak yerine ihtisaslaşmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Siren Ertan : “Önce ürününüze güvenin”
Ünlü modacı Siren Ertan, moda ve tasarımda İtalya ve Fransa’nın başı çektiğini, Türkiye’nin ise özgün olmayı yeni keşfettiğini dile getirdi. Ertan, “Bizim dikiş, nakış ve hammaddemiz oldukça iyi. Ancak yabancıların fiyatı bizim 10 katımız. Bu konuda biraz milliyetçi olmamız lazım. Kendi tasarımcılarımızla çalışmamız gerekiyor” dedi. Marka konusunda çalışma yapanların dikkat etmesi gerektiği noktalar konusunda da bilgi veren Ertan, “Marka tek kelime olmalı ve dünya tarafından kolay anlaşılmalı. Ancak önce marka isminden önce ürününüze inanmanız gerekiyor” diye konuştu.

İvana Sert : “Tasarımda Türk gençlerinin potansiyeli yüksek, destek arttıkça başarı kaçınılmaz”

Ünlü modacı İvana Sert ise, gençlerin tasarım konusunda çok başarılı olduğunu belirterek, “Gençlerin yaratıcı gücünü ve zekasını gerçekten inanılmaz buluyorum. İlham kaynakları, kumaş yapısında ortaya çıkardıkları yenilikçi dokular, çarpıcı desenler… Hepsi birbirinden başarılı. Ancak sadece tasarımcı olmak yetmiyor. İşi büyütürken doğru isimleri seçmek de önemli” dedi. Türk tekstil sektörünün son yıllardaki atılımını da değerlendiren Sert, şöyle devam etti.

“Türkiye kumaş konusunda kaliteli ve iyi işçilik çıkartıyor. Bunun sonucunda da New York, Milano, Barselona ve Paris gibi modanın başkentlerinde artık Türk markaları boy gösteriyor. Çünkü Türkiye olarak tasarımın önemini kavradık. İTHİB gibi kurumların bir süredir yaptığı, benim de jüri üyesi olmaktan mutluluk duyduğum tasarım yarışmaları, bu işi yeni başlayan gençler için çok önemli bir fırsat. Bu yarışmalar gençlerin ufkunu açıyor. Onları desteklememiz sadece kendileri için değil sektör ve ülkemiz için de çok anlamlı”

Hakan Akkaya : Tasarımcı artık önemli ölçüde destekleniyor

Seminerin moderatörlüğünü yapan Hakan Akkaya ise son dönemlerde ihracatçı birlikleri ve devletin tasarımcıya önemli destekler sağladığına dikkat çekerek, “Ben de Ekonomi Bakanlığımız ve İTHİB’in desteğiyle New York Fashion Week’de defile gerçekleştirdim. Tüm tasarımcılarımıza ve tasarımcı adaylarımıza önerim, bu konudaki destekleri yakından takip etsinler. Gerçekten Türkiye’de artık tasarımcılara önemli destekler sağlanıyor. Gençlerimiz kendilerini geliştirmek adına, düzenlenen yarışmalara mutlaka katılsınlar” çağrısını yaptı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazlası Genel

Advertisement
Advertisement

Bu Haberler Çok Popüler

To Top