Rockwell Automation’dan Öngörülü ve Reçeteli Veri Analitiği

Rockwell Automation’ın Bilgi Çözümlerine yaklaşımı yönetilebilir, valide edilmiş ve optimize edilmiş üretimi sağlayan MES (Manufacturing Enterprise Systems), üretim zekası, analitik uygulamaları ve bilgi tabanlı servisleri sunuyor. Eğer tesisinizde sensörleriniz, makineleriniz...

Rockwell Automation’ın Bilgi Çözümlerine yaklaşımı yönetilebilir, valide edilmiş ve optimize edilmiş üretimi sağlayan MES (Manufacturing Enterprise Systems), üretim zekası, analitik uygulamaları ve bilgi tabanlı servisleri sunuyor.

Eğer tesisinizde sensörleriniz, makineleriniz ve diğer makine ekipmanlarınız varsa elinizde veri var demektir. Hem de yığınla veri. 2020 yılı itibariyle 20 milyardan fazla cihazın daha internete bağlanacağı öngörülüyor. Bu cihazlar gün geçtikçe daha da akıllı bir hale geliyor ve üretimin daha akıllı olmasına yardımcı oluyor. Günümüzde eskiden olduğundan daha hızlı bir ivmeyle büyüyen bu üretim zekasına yeni teknolojiler ekleniyor. Mesela bulut, mobilite ve sahanın yer yerinde tümleşik halde bulunan ethernet yapısı (Converged Plant-wide Ethernet/IP) bu teknolojiler arasında.

Rockwell Automation olarak Bilgi Çözümlerine yaklaşımımız yönetilebilir, valide edilmiş ve optimize edilmiş üretimi sağlayan MES (Manufacturing Enterprise Systems), üretim zekası, analitik uygulamaları ve bilgi tabanlı servisleri sunuyoruz. Operasyonlarınızı daha akıllı hale getirip üretimde standardizasyon ve optimizasyon elde etmenizi sağlıyoruz. Nasıl mı? Bağlı sistemlerinizdeki bütün cihazlarınızdan gelen veriyi kaynağından çekerek. Böylece üst katmandaki kurumsal çözümlerinizle üretim altyapınızı birleştiriyoruz. Geliştirilen yeni yazılımlarımızla prosesinizin her adımında analitik yapabilmenizi sağlıyoruz. Microsoft Azure ile bulut teknolojisini de kullanan FactoryTalk Cloud üzerinden de bu analitik raporlara ulaşabilmenizi sağlıyoruz.

Bütün araştırmalar gelecekte daha fazla bağlantıyı ve daha fazla veriyi işaret ediyor. Bu açından müşterilerimizin gerçekten bir veri stratejisine ihtiyaçları var. Rockwell Automation olarak müşterilerimize büyük veri stratejilerinde yardım etmek için iyi bir pozisyondayız. Bunun en önemli nedeni endüstriyel veriyi anlamamız ve birçok durumda bu verilerin kaynağı olmamız. Veriyi nasıl toplayacağımızı bilmemizin yanı sıra bu verileri düzenleyebiliyoruz, yani organize ediyoruz. Bu sayede iş zekası araçlarını kullanıp veriyi bilgiye dönüştürüyoruz. Veriyi bilgiye dönüştürmek, bu bilgiyi kullanarak daha iyi kararlar vermek, çalışan ekipmanların durumlarını öngörmek ve böylece prosesin nereye gittiğini bilmek demek. Ayrıca sistemdeki bir anormal durumda bunu düzeltmek için gerekli aksiyonu ekipmanın kendisinin söylemesi demektir.

Rockwell Automation’ın The Connected Enterprise vizyonu analitik kabiliyetlerini sahanızın sağlıklı çalışmasına odaklanmış yeni özellikleriyle daha da arttırmaktadır. Sahanız motorlar, makineler, pompalar gibi endüstriyel nesnelerden oluşmaktadır. Ve bu nesneler kontrolörler, servo sürücülere veya AC sürücüler gibi endüstriyel nesnelerle kontrol edilmektedir. Biz bu cihazları daha da akıllı hale getiriyoruz. Günümüz sistemlerinde bir çok cihaz kendi çalışma durumunu gösterebilmektedir. Peki ya bunu sizin için otomatik olarak yapsaydı? Bu prosesi basitleştirmek ve kullanılabilirliğini arttırmanın tam zamanı. FactoryTalk Analytics for Devices ağdaki tüm cihazlarınızı otomatik algılamayı, verilerine ulaşmanızı, ulaşılan verilerin analiz edilmesini ve sonucunda alınması gereken aksiyonu vermektedir. Günlük işleriniz arasında yüksek seviyede analiz imkanı sunar. Mesela cep telefonunuzda günlük yapılması gereken işler arasına sahanızda bulunan bir modülün sistemi durdurmayan bir hatası problemin daha da büyümemesi için bir aksiyon olarak otomatik olarak düşebilir. Günlük yapıalcak işler listesinde önleyici bakım eklenmiş olur. Yani sisteminiz sizi sürekli bilgilendirir ve potansiyel problemleri daha gerçekleşmeden belirleyerek çalışma süresini arttırır.

Makine üreticilerini düşünecek olursak da görürüz ki üretilen makineleri ülke içinde ya da dünyanın farklı yerlerinde çalışıyor. Bu makinelerin performans verilerine de Rockwell Automation akıllı makine bulutu FactoryTalk Cloud sayesinde tek bir yerden ulaşabilirsiniz. Böylece makine üreticileri birden çok makinelerinden trend analizi yapar ve müşterilerine makine performansına öngörüsel yaklaşım sunabilmesini sağlar. Coğrafi konumlardan doğan sınırlar kaldırılmış olur. Microsoft Azure ile bulut teknolojisini kullanarak Rockwell Automation önceden hazırlanmış, makineden gelen verilere dayalı makine performans dashboard raporları ile makine üreticilerimizin müşterilerinin daha doğru karar vermeleri, üretim hedeflerini yakalamaları ve hatta geçmeleri konusunda yardımcı olması sağlanır. FactoryTalk Analytics for Machines performans raporları sunarak gerçek zamanlı bilgiye dayalı daha iyi makineler üretmenizi sağlar.

Bütün analitik stratejileri veri ile başlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi biz veriden korkmuyoruz. Zaten verinin büyük bir bölümünü biz üretiyoruz. Uzun süre boyunca otomasyonda sadece iki tip analitik stratejisi uygulandı: Sistemde ne oldu bilgisini sunan Açıklamalı Analitik ve neden oldu bilgisini sunan Diyagnostik Analitik. Hem Açıklamalı Analitik hem de Diyagnostik Analitik cihazların durumu ve OEE uygulamaları için karar almada iyi hizmet ettiler. Ama bu iki stratejideki sorun şu ki hala insana ihtiyaç duyuluyor. Bir operatörün bir trende bakarak sorunu çözecek aksiyona karar vermesi ve bu aksiyonu bizzat alması gerekiyor. Geleceğin analitiğindeki fark ise Öngörülü ve Reçeteli (Prescriptive) Analitik stratejisi. Reçeteli Analitik stratejisi verilerin akışını inceleyerek sürecin nereye gittiğini öngörüp, anormallik durumunda operatöre ya da doğrudan otomatik olarak sisteme bir çözüm öneriyor. Bu çözüm ve analitik çok hızlı zaman güncellemesi istemiyorsa bulutta da yapılabiliyor. Bu da müşterilerimizin sahalarında bulunan gayet masraflı IT altyapısından kurtulması demek oluyor.

Şahit olduğumuz gibi Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IıoT) üretimin şeklini değiştiriyor. Dijital üretim büyük datanın yararlarını maksimize etmek için büyüyen ve yenilikçi bir bilgi altyapısına gerek duyuyor ve Rockwell Automation Bilgi Çözümleri müşterilerimizin bu talepleri karşılamalarında destek oluyor.

Cihan BULUT

Field Business Leader A&S

Kategoriler
Genel

Dikkat Çeken Haberler

 • Mustang Cup’ta Büyük Heyecan Yaşandı

  Engel Tanımayan Heyecan Nefes Kesti Şahsuvaroğlu sponsorluğunda bu yıl ilki gerçekleşen Mustang Cup Engel Atlama Yarışmaları, geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Kemer Country Atlı Spor Kulübü’nde gerçekleşen ve 2 gün...
 • Engel Tanımayan Heyecan “Mustang Cup” Başlıyor

  Engel Atlama Yarışmaları Şahsuvaroğlu Sponsorluğunda Gerçekleşecek Şahsuvaroğlu sponsorluğunda bu yıl ilki düzenlenecek olan engel atlama yarışmaları “Mustang Cup” 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Engel atlama yarışmaları Kemer Country Atlı Spor...
 • Akıllı Üretim Sözümüzü Tutuyoruz

  Data fazla kapasite, daha verimli veri iletimi ve daha iyi ağ güvenliği talepleri akıllı üretimi destekleyen otomasyon sistemlerini gerektirir. Dan DeYoung, Rockwell Automation Integrated Architectur Pazar Geliştirme Direktörü Akıllı...
 • Ölçeklenebilirlikle geleceği garantiye almak

  Endüstriyel üreticiler için akıllı fabrika prensiplerine doğru dönüşümün en zorlu tarafı geleceği planlamaktır. Bilgi temelli hizmet şirketleri ölçeklenebilirlik için buluta güvenirken, üreticiler üretim varlıklarının muhtemel ihtiyaçlarını da öngörmek zorunda....