Kartalda yapılan inşaat pr

İstanbul, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli kentlerinden birisidir. Gerek ticari, gerek sanayi bakımından pek çok unsuru barındıran şehir kültürel sosyal olanaklar bakımından da dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir. Özellikle Orta Doğu ve İslam dünyası için büyük bir öneme sahip olan şehrin turistik olarak da büyük bir potansiyeli mevcuttur. Ancak ne yazık ki yaklaşık 70 yıldır devam eden kalitesi yapılaşma İstanbul’un hak ettiği konumdan hayli uzakta kalmasına yol açmış durumdadır. Kartal da bütün İstanbul gibi, bu durumdan nasibini almış ve yapılaşma ahrazları nedeniyle çarpık bir görüntüye sahip olmuştur. Tabii bahsettiğimiz gibi sorun sadece Kartalda değil, ilin, hatta ülkenin bütününde geçerlidir. Kartalda yapılan konut projeleri günümüzde elbette bu çizgide ilerlememekte, yeni yürürlüğe giren şehirleşme yasaları kapsamında gerek peyzaj ve şehir planlaması gerekse yapı güvenliği bakımından oldukça yüksek standartlara sahip yapıların inşası süreci devam etmektedir.

Şehirlerimizin en büyük sorunu elbette plansız yapılaşmadır. Bu sorun yalnızca çarpık kentleşme sonucunu doğurmakla kalmayıp, yapıların inşasında herhangi bir standart ve denetim olmamasından dolayı güvenlik bakımından da ciddi sorunların varlığı net bir biçimde anlaşılmaktadır. Kaldı ki 1999da meydana gelen Marmara depreminde pek çok yapının yerle bir olduğu ve on binlerce canın yittiği de kayıtlara geçmiş acı bir deneyimdir. Bu kapsamda kamusal bir strateji planı olan Kentsel dönüşüm yasası yürürlüğe sokulmuş ve konutlarımızın güvenli hale getirilmesi zorunlu tutulmuştur. Hatta yasa kapsamında sadece yeni yapılacak yapılar değil mevcut yapıların da bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi, gerekirse yıkımları emredilmiştir. Kartalda inşa edilmekte olan Kartal konut projeleri de bu kapsamda sürmektedir. Ve Yeni inşaat projelerinin yanında, kentsel dönüşüm kapsamında riskli görülen binaların yenilenmesi için gerçekleştirilen çalışmalar da bulunmaktadır. Hatta Kentsel dönüşüm çok daha ciddi bir uğraş alanı haline gelmiştir. Kentsel dönüşümün ülkemiz için bir gereklilik olduğu tartışılmazdır.

Ayrıca Kartal bulunduğu konum itibariyle yeni konut projeleri ve lüks konutların inşası için de oldukça elverişli bir alandır. Ticaret ve sanayi alanlarına yakınlığının yanında İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen boğaza da ulaşım bu noktadan son derece kolaydır.

Kategoriler
Genel

Dikkat Çeken Haberler