Connect with us

Hurma, Tadım’la Tüm Sene Raflarda

Markalar

Hurma, Tadım’la Tüm Sene Raflarda


Paketli kuruyemiş pazarının öncü markası Tadım, Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveler ailesine yeni bir üye eklendi; hurma! Ramazan aylarında sıklıkla tüketilen hurma, şimdi Tadım farkıyla 12 ay boyunca sofralardan eksik olmayacak.

Lezzetinin yanı sıra, sağlık kaynağı olan hurma lif, kalsiyum ve B grubu vitaminleri içeriyor. Beslenme Uzmanı Ferin Batman, hurmada, bu vitaminlerin yanı sıra, en az 15 çeşit mineral de bulunduğunu söyleyerek günde 2-3 adet tüketilmesini öneriyor.

Paketli kuruyemiş sektörünün öncü markası Tadım, Ramazan sofralarının baş tacı hurmayı en doğal haliyle paketleyerek yıl boyunca tüketicilere sunuyor. Protein, yağ ve karbonhidrat içeren tek meyve olarak bilinen hurma, yüksek oranda lif içermesiyle de biliniyor.

Vitamin ve Mineral Zengini

Başta sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere, bir çok vitamin ve mineral içeren hurma cildi güzelleştiriyor, tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı oluyor. İçerdiği A ve C vitamini ile vücudu zararlı bakteri ve mikroplardan koruyan hurma, sindirim sistemini düzenliyor, kasnılık riskini düşürüyor. İçerdiği beta karotenle göz sağlığını koruyan hurma, içinde yer alan B6 vitamini ve magnezyumla sinir sistemini güçlendirerek depresyondan koruyor.

Ferin Batman: “Hurma En Az 15 Çeşit Mineral İçerir”

Beslenme Uzmanı Ferin Batman, günde 2-3 adet hurma tüketmenin lif ihtiyacını karşılayarak gün boyu tokluk hissi sağladığına değinerek “İçeriğinde yüzde 10-12 oranında lif bulunur.100 gr’da 200 mg kalsiyum ve 300 mg yakın B grubu vitaminleri içerir. En az 15 çeşit mineral içerir. Demir, mangan, bakır, çinko ve hamilelik döneminde gereksinmesi artan folik asitin iyi kaynakları arasındadır. Yüksek oranda potasyum içerir. Hurma çekirdeklerinde beslenmemizde oldukça önemli olan ve kalp sağlığımızı da koruyan çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Farklı meyveler arasında en yüksek antioksidan bileşenleri içeren meyve olduğu bilinmektedir. Hurma iyileştirici etkisini de içeriğindeki sayısız vitamin mineral antioksidan bileşen ve liflere borçludur” diyor.

Ferin Batman’dan Hurmalı Enerji Topu Tarifi:

1 porsiyonu 2 adettir

  • 1 çay bardağı kakao
  • 1 çay bardağı hindistan cevizi
  • 1 çay bardağı chia tohumu
  • 10 adet Tadım hurma ( sıcak suda bekletin)
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı :

Hurmanın çekirdeklerini çıkarın. Ceviz içi, hurma ve yulaf ezmesini bir kaba alarak blender ile karıştırın ve hamur haline getirin. Hazırladığınız karışım hamurdan küçük toplar oluşturun. Hazırladığınız topların bir kısmını Hindistan cevizine, bir kısmını chia tohumuna ve bir kısmını kakaoya bulayın. Hazırladığınız enerji toplarını yaklaşık 30 dakika kadar buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Continue Reading

Bu Haberlere de Bir Göz Atmalısın
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazlası Markalar

To Top