Connect with us

Hırvat sanatseverler İstanbul’un çekim alanında

Etkinlikler

Hırvat sanatseverler İstanbul’un çekim alanında


62 ülkede 140 irtibat noktasında yürüttüğü faaliyetleriyle Türk dilini, kültürünü, sanatını dünyaya tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de İstanbul’un en özel mekânlarını objektifine yansıtan Fotoğraf Sanatçısı M. Refik Tekinalp’in, “İstanbul: Geçmişten Geleceğe” adlı kişisel sergisini sanatseverlere sundu. Hırvatları fotoğraf kareleriyle İstanbul’un büyülü mekânlarına tutsak eden sergi, 6 Nisan’a kadar Zagreb Arkeoloji Müzesinde, 9-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Merkezinde sergilenecek.

İstanbul’un seyrine doyum olmayan boğazından, tarihi sokaklarına, taş kaldırımlarından, nostaljik vapurlarına kenti anlamlandıran ve özel kılan mekanların fotoğrafları, Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Hırvat sanatseverlerle buluştu. Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği, Zagreb Yunus Emre Enstitüsü, Zagreb Arkeoloji Müzesi iş birliği ve Kentbank ile Doğuş Grubu sponsorluğunda Zagreb Arkeoloji Müzesinde açılan sergi, İstanbul’u sanat aracılığıyla Zagreb’de tanıtıyor. M. Refik Tekinalp’in geleneksel fotoğrafçılık ile modern sanatın bir araya gelmesiyle ortaya çıkardığı “İstanbul: Geçmişten Geleceğe” karma sanat fotoğraf sergisini ziyaret edenler, tarihi 3 bin yıla uzanan, bugüne dek dört imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’a hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Serginin resmi açılışı Dışişleri Bakanlığı Balkanlar İkili Siyasi İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Mustafa Babür Hızlan’ın katılımıyla 7 Mart’ta yapıldı. Törene Azerbaycan, Almanya ve Şili Büyükelçileri, Büyükelçilik temsilcileri, Türk Hava Yolları, Kentbank ve Doğuş Grubu Hırvatistan üst yöneticileri, Zagreb Arkeoloji Müzesi Müdürü, TİKA Zagreb Koordinatörü, Türk ve Hırvat kurum temsilcileri, sanatçılar ile çok sayıda seçkin davetli katıldı.

6 Nisan 2018 tarihine kadar Zagreb Arkeoloji Müzesinde sanatseverlere açık olacak “İstanbul: Geçmişten Geleceğe” Fotoğraf Sergisine, 9-27 Nisan 2018 tarihlerinde de Zagreb Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliği yapacak.

Continue Reading

Bu Haberlere de Bir Göz Atmalısın
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazlası Etkinlikler

Advertisement
Advertisement

Bu Haberler Çok Popüler

To Top