GELENEKSEL DÜĞÜNLERİN YENİ ADRESİ


Bayrampaşa’da yükselen Wish More Hotel İstanbul geleneksel düğünlerden modern düğünlere uzanan geniş bir yelpaze seçeneği ile hayalinizdeki düğünü planlıyor. Adetlerine bağlı düğün veya kına gecesi yaşamak isteyenlere; konsepte uygun en ilginç düğün fikrilerine ev sahipliği yapan Wish More Hotel İstanbul, 350-400 kişilik kapasitesiyle özellikle bölgede yer alan göçmenlere hayallerindeki masalı yaşatıyor.

Masallarda her ne kadar kırk gün kırk gece süren düğünlerden söz edilse de, düğün ve kına geceleri kendi gelenekleri etrafında birer gün içinde yapılıyor. Önemli olan ise bu özel günde doğru mekanı seçmek ve bu özel günü en unutulmaz anlarla yaşamak. Gün geçtikçe daha sade hale gelen düğün törenlerinde kına geceleri, hala geleneklerin en fazla sergilendiği gece olma özelliğini sürdürüyor. Wish More Hotel İstanbul ise geleneksel düğün ve kına gecesi adetlerini en ihtişamlı şekilde yaşatıyor. Türk kültüründe çok köklü bir geçmişe sahip olan ve hem kültürel hem de eğlenceli bir gelenek olan gelin hamamı heyecanı da yine Wish More Hotel İstanbul’da unutulmaz anlarla deneyimleniyor. Gelin hamamı, gelinin düğün öncesinde stres atacağı yemekli bir eğlence yeri olarak da kullanılabiliyor.

Wish More Hotel İstanbul adetlerine bağlı kalarak bir düğün seremonisi yaşamak, alışılmışın dışında yılar boyu unutulmayacak özel bir düğün planlamak isteyenler için; farklı konsept düğünler tasarlayarak, hayal gücünün sınırlarını zorluyor ve düşlerinizi gerçeğe dönüştürüyor. Özellikle lokasyon itibari ile bölge halkının örf ve adetlerine büyük önem veren Wish More Hotel İstanbul Genel Müdürü Erkan Akkurt ‘’Başta Boşnak ve Arnavutlar olmak üzere göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayrampaşa’da, geleneksel düğün yapmak isteyenler için yeni bir mekan yükseldi. Amacımız çok keyifli olan düğün hazırlık sürecinde insanların üzerindeki yükün mekan telaşını üzerlerinden alabilmek. Bu aşamada da birçok gözlem yaptık” diye konuştu.

Boşnak Gelinleri Adetlerine Çok Bağlı

Bayrampaşa’da bulunan ağırlıklı göçmen halkın gelenek ve göreneklerini çok yakından takip eden, gelinlerin her bir talebini ayrı ayrı değerlendirdiklerini belirten Akkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Boşnaklar deyince akla ilk gelen geçmişten bugüne adetlerini hala sürdürüyor olmalarıdır. Dini nikahın, kutlu kabul edilen perşembeyi cumaya bağlayan gece, kına gecesi için de Cumartesi tercih ediliyor. Gelin o gece, Boşnaklığın simgesi olan Boşnak şalvarından mutlaka 3 ya da 4 tane giyer. Birbirinden değişik yöresel oyunlarıyla devam eder. Arnavut düğünleri ise gelinin sürekli kıyafet değiştirmesiyle meşhurdur. En az bir defa payduşka oynanır. Şenlik havasında geçen söz-nişan-düğün gibi seremonilerde “petla” adı verilen koskocaman yağlı ve şekerli hamurdan pişiler yapılır, herkese ikram edilir. Düğünleriyle, danslarıyla, yemekleriyle ananelerine en bağlı toplulukların başında ise Çerkesler geliyor. Çerkeslerde evlilik, uyulması zorunlu bin türlü kaidenin eşlik ettiği bir merasimle gerçekleşir. Çerkes düğünlerine damgasını vuran son derece asil ve estetik Kafkas folklorüdür. Adeta görsel bir şölen ve zerafet gösterisidir. Düğünler geç saatlere kadar sürer ve sınırsız yemekler de vazgeçilmezleridir.”

Previous Gelinlik Modelleri 2016
Next Nasa Uzaylıların Varlıgını Artık Resmen Açıkladı