Connect with us

Eğitim Uzmanı Koray Varol Anlattı

Genel

Eğitim Uzmanı Koray Varol Anlattı


Eğitim Uzmanı Koray Varol:

Yeni sistemde sorular daha çok düşünme ve anlama odaklı

Liseler için sınav tarihi belli oldu! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Liselere Giriş sınavı 2 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da yapılacak. Eğitimci Koray Varol, Liselere Giriş Sınavında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan örnek soruları değerlendirerek, yeni soru tarzlarının öğrencilerin düşünmesine ve okuduklarını anlamasına yönelik olduğunu söyledi.

Liselere giriş sisteminde kaldırılan TEOG sisteminin ardından uygulanacak olan yeni Liselere Giriş Sınavı için soru örnekleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlandı. 2 Haziran Pazar günü saat 10.00’da yapılacak Liseye Giriş Sınavı örnek sorularının yayınlanmasının ardından Eğitimci Koray Varol, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çok doğru bir uygulama yaparak sınav hakkındaki belirsizlikleri ortadan kaldırdığını söyledi.

Yeni soru tipleri düşünme ve okuma odaklı

Yeni açıklanan soru tarzının öğrencilerin düşünmesine ve okuduklarını anlamasına yönelik olduğunu belirten Varol, “Özellikle Türkçe’de tek paragraf üzerinden 4 soru sorularak yeni bir sürece geçilmiş. Bu uzun soru metinleri öğrencileri okuduğunu iyi anlamaya ve düşünmeye yönlendirecektir. Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde ise şekilli sorulara ağırlık verilmiş. Sorular iyi anlaşıldığında yapılabilecek sorular” dedi.

Yeni sınav sistemi ile birlikte okulda dersi dinleme ve derse katılma ile okul müfredatını takip etmenin önemine vurgu yapan Varol “Düzenli çalışan, okumayı alışkanlık haline getiren çocuklar bu sınavda başarılı olacaklardır. Soru metinlerinin uzun olması kitap okumanın ve bunu alışkanlık haline getirmenin ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Sayısal bölümdeki sorularda ise doğru ve etkin okumanın yanında öğrencilerde mantık yürütme, analitik düşünme gibi beceriler ile problem çözme yeteneğini ölçen sorular ön plana çıkıyor.” diye konuştu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazlası Genel

Advertisement
Advertisement

Bu Haberler Çok Popüler

To Top