Connect with us

Boğaziçi Üniversitesi’nde Tasavvuf Müziği Konseri ‘Şem-ü Pervane’ 06 Mart’ta

Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi’nde Tasavvuf Müziği Konseri ‘Şem-ü Pervane’ 06 Mart’ta


Boğaziçi Üniversitesi, çoğulcu ve zengin kültürel ortamının bir yansıması olarak organize ettiği geleneksel Çoğalan Sesler konser etkinliklerinde, aynı zamanda bir musiki üstadı olan Bebek Camii Din Görevlisi Ahmet Atmaca’yı ağırlıyor. Musikiyi insanı kemâle ulaştıran ilahi bir sanat olarak tanımlayan Atmaca, 6 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde “Şem-ü Pervane” adıyla Türk tasavvuf musikisi ve Klasik Türk musikisinden eserleri seslendirecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nin BU+ etkinlikleri çerçevesinde başlattığı ve üniversitesinin zengin ve çoğulcu kültürünün önemli bir parçası olan ‘Çoğalan Sesler’ konser serisinin konuğu, konservatuar eğitimli bir musiki üstadı olan Bebek Camii Din Görevlisi Ahmet Atmaca olacak. “Şem-ü Pervane, Ateş-i Aşkınla Yandır” adıyla vereceği konserde pek çok ilahiyi yorumlayacak olan Ahmet Atmaca, Klasik Türk musikisinden de zengin bir repertuvarı seslendirecek.

İlahiyat eğitiminin yanı sıra Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Haliç Üniversitesi konservatuvarında eğitim alan Ahmet Atmaca, 16 yılı Bebek Camii’nde olmak üzere 26 yıldır din görevlisi olarak çalışıyor. İlk musiki eğitimini ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli hafız bestekarlardan Amir Ateş Hoca’dan alan Atmaca; Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Yard. Doç. Dr. Çetin Körükçü, Mehmet Kemiksiz ve Neyzen Ahmet Şahin gibi alanlarında uzman isimlerle musiki tekniği, tasavvuf ve camii musikisi üzerine çalıştı. Musikiyi, “bizi terbiye eden, insan-ı kâmil makamına, oradan da Allah’a kavuşturan ilahi bir sanat” olarak tanımlayan Bebekli Ahmet Atmaca, Bebek Camii’ndeki görevinin yanında hala Ahmet Şahin Bey ile ezan, sala gibi cami musikisi formları üzerine çalışmaya devam ediyor. Pek çok sanatsal etkinliğe de katılan Atmaca’nın, öznesinde tasavvuf musikisi olan “Bebekli Ahmet Atmaca, Şem-ü- Pervane, Ateş-i Aşkınla Yandır” adlı bir albümü bulunuyor.

6 Mart Salı günü saat 19.30’da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserin bilet satışı, konserden bir hafta önce Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Ofisi’nde gerçekleşecek. buplus@boun.edu.tr adresine e-posta atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazlası Etkinlikler

To Top